Об учреждении / About the institution

Полное наименование учреждения: Государственное автономное учреждение Ямало-Ненецкого автономного округа «Культурно-деловой центр»
Full name of the institution: State autonomous institution of the Yamalo-Nenets Autonomous District “Cultural and business center”

Сокращенное наименование: ГАУ ЯНАО "КДЦ"
Abbreviated name: SAI YNAO "CBC"

Учреждение создано 13 сентября 2008 года в соответствии с постановлением Администрации Ямало-Ненецкого автономного округа от 06 октября 2006 года №439-А как Государственное учреждение культуры «Культурно-деловой центр» с целью осуществления предусмотренных законодательством Российской Федерации полномочий органов государственной власти Ямало-Ненецкого автономного округа в сфере культурно-зрелищного обслуживания населения автономного округа, методического обеспечения деятельности учреждений дополнительного образования детей в сфере культуры и искусства. В апреле 2011 года была изменена организационная форма Учреждения в соответствии с Постановлением Правительства Ямало-Ненецкого автономного округа №147-П от 23.03.2011г «О создании государственного автономного учреждения Ямало-Ненецкого автономного округа «Культурно-деловой центр»

Здание ГАУ ЯНАО «Культурно-деловой центр» представляет собой комплекс из двух смежных зданий (Концертный зал и Конгресс-центр), объединенных между собой сквозными переходами. Общая площадь комплекса составляет 8420,34м2. Площадь территории Культурно-делового центра – 1,8га. Жизнедеятельность здания обеспечивается комплексом инженерно-технических систем и систем безопасности. На площади Учреждения разбиты клумбы, установлены архитектурная и ландшафтная подсветки, расположен информационный светодиодный экран. Концертный зал оснащён современным звуковым и световым оборудованием, вместимость зрительного зала – 686 места. Общая площадь сцены 592кв.м. Конгресс-центр представлен Залом официальных совещаний (120 мест), Пресс-центром (30 мест) и Залом приёмов (вместимость – 250 человек).

The institution was established on September 13, 2008 in accordance with the resolution of the Administration of the Yamalo-Nenets Autonomous District, dated October 6, 2006 No. 439-A as a State cultural institution “Cultural and Business Center”. Aiming the realization of the state authorities’ powers of the Yamalo-Nenets Autonomous District stipulated by the legislation of the Russian Federation districts in the field of cultural and entertainment services to the population of the autonomous region, methodical support of the activities of institutions of additional education of children in culture and art. The organizational form of the Institution was changed in accordance with the Decree of the Government of the Yamalo-Nenets Autonomous District No. 147-P dated March 23, 2011 "On the establishment of a state autonomous institution of the Yamalo-Nenets Autonomous District" Cultural and Business Center " in April 2011.

The building of SAI YNAO "Cultural and Business Center" is a complex of two adjacent buildings (Concert Hall and Congress Center). Buildings are inter-connected through passages. The total area of the complex is 8420.34 m2. The area of the Cultural and Business Center is 1.8 hectares. A complex of engineering and security systems provides the vital activity of the building. Flowerbeds, architectural and landscape lighting installations, informational LED screen are located on the territory of the Center. The concert hall is supported with the modern sound and lighting equipment. The capacity of the auditorium is 686 seats. The total area of the stage is 592 m2. The congress center is represented by the Hall of Official Meetings (120 seats), the Press Center (30 seats) and the Reception Hall (capacity is 250 people).

В настоящее время Учреждением реализуются следующие культурные проекты:
Currently, the Institution implements the following cultural projects:

• Культурно-просветительский проект «Филармонические сезоны Ямала»
    Cultural and enlightenment project "Philharmonic Seasons of Yamal"
  • Культурно-просветительский проект «Филармония для детей и юношества»
    Cultural and educational project "Philharmonic for Children and Youth"
  • Культурно-образовательный проект «Ямал PROискусство»
    Cultural and educational project "Yamal PRO Art"
  • Культурно-просветительский проект «Театральные встречи»
    Cultural and educational project "Theater Meetings"
  • Фестиваль театрального искусства «Первый Театральный»
    Festival of Theater Art "The first theatrical"